Nasza historia

#PIĘKNOBEZBARIER

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Fundacja Jedyna Taka powołana do życia przez dwie niepełnosprawne mamy, które chciały zwrócić uwagę na sprawy kobiet z niepełnosprawnością w społeczeństwie.

FUNDACJA JEDYNA TAKA

Fundacja, która realizuje swoje cele poprzez organizację m. in. Miss Polski na Wózku. Dotychczas odbyły się trzy edycje tego wyjątkowego konkursu, w trakcie którego zostaje wyłoniona najpiękniejsza kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim. Wybory z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mediów, zyskując rozgłos ogólnokrajowy. Ponadto Fundacja Jedyna Taka prowadzi inne projekty.

Jedyna Taka Mama, to projekt mający na celu integrację matek z niepełnosprawnością. Dzięki temu kobiety planujące macierzyństwo mają łatwiejszy kontakt z innymi mamami, mogą wymieniać się doświadczeniem czy informacjami dotyczącymi przystosowanych gabinetów ginekologicznych. W ramach projektu odbyła się wystawa „Jaka? Jedyna Taka!” pokazująca niepełnosprawne matki wraz z ich dziećmi, by udowodnić, że fizyczne ograniczenia nie są żadną przeszkodą.

W ramach projektu powstała dostawka Cursum umożliwiająca niepełnosprawnemu rodzicowi pchanie wózka z dzieckiem. Na popularności projektu Jedyna Taka Mama wyrósł projekt Dzieciństwo Bez Barier, ułatwiający dzieciom zrozumienie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu.

INNE PROJEKTY

Kolejny prowadzący ku zmianie wizerunkowej osób z niepełnosprawnością projekt to Butterfly Agency Models – integracyjna agencja modelek założona przez Fundację Jedyna Taka. Agencja zrzesza modelki sprawne i niepełnosprawne, zgodnie z zasadą, że najważniejsza jest uroda. Modelki z agencji brały już udział w takich wydarzeniach jak reklama T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami, pokaz mody Paprocki&Brzozowski, Fashion Show Radom, pokaz mody Agnieszki Jaworskiej i w wielu innych.

non profit organization the only one

Warto także nadmienić, że Fundacja Jedyna Taka realizuje swoje założenia poprzez różne mniejsze aktywności w ciągu całego roku. Przedstawiciele Fundacji brali udział w konferencji Aktywna Kobieta na Uniwersytecie Ekonomicznym opowiadając o wyborach Miss czy życiu modelki na wózku. Fundacja co roku wystawia Jedyną Taką Drużynę w biegu Wings for Life World Run Red Bull, z którego całkowity dochód zostaje przeznaczony na badania nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Fundacja wzięła też udział w biegu Samsung Irena Women’s Run czy zorganizowała akcję dla dzieci z Domów Dziecka „Świąteczna Akcja – Paczka dla Dzieciaczka”.

To tylko część działań Fundacji, o wszystkich bieżących sprawach osoby zainteresowane mogą przeczytać na stronie: www.jedyna-taka.pl

Serdecznie zapraszamy do śledzenia strony Fanpage Miss Wheelchair World, a w razie pytań kontaktu na nasz adres mailowy: fundacja@jedyna-taka.pl .

Po czterech edycjach wyborów Miss Polski na Wózku zrodził się pomysł zorganizowania czegoś nowatorskiego na skalę światową. Wybory Miss Wheelchair World to wydarzenie, które ma przełamać bariery dotyczące niepełnosprawności na całym świecie. W październiku 2017 roku Polska gościła kobiety z całego świata poruszające się na wózku inwalidzkim, które walczyły o tytuł tej najpiękniejszej. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Stołeczne Warszawa, piękna stolica Polski. W październiku 2022 odbyła się następna edycja wyborów Miss Świata na Wózku w pięknym Meksyku.

Głównymi celami projektu Miss Wheelchair World jest:

  • zmiana wizerunkowa kobiet z niepełnosprawnością,
  • integracja środowisk osób z niepełnosprawnością na całym świecie,
  • przełamywanie barier,
  • ułatwienie wymiany informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych,
  • pokazanie, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem.