Pytania odnośnie konkursu Miss Świata na Wózku

W związku z licznymi pytaniami odnośnie konkursu Miss Świata na Wózku zebraliśmy te najczęściej do nas napływające i przygotowaliśmy odpowiedzi, które powinny rozwiać wasze wątpliwości odnośnie wyborów.

1. U mnie w kraju nie ma organizowanych wyborów miss na wózku. Czy mogę wziąć udział w konkursie?

Jeżeli w kraju, z którego pochodzi Kandydatka, nie są przeprowadzane Wybory  krajowe, jednostka organizacyjna działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością na terenie tego kraju – fundacja lub stowarzyszenie.

2. Czy jeżeli u mnie w kraju był przeprowadzony krajowy konkurs Miss na Wózku, a ja nie zostałam Miss to czy i tak mogę się zgłosić do Miss Wheelchair Word 2017?

W takim przypadku decyduje organizator konkursu, w jaki sposób wyłoni kandydatkę, ważne aby uczestniczyła w finale konkursu. Z Polski 1 uczestniczką będzie obecna Miss Polski na Wózku 2016 – Adrianna Zawadzińska, a druga będzie wyłoniona spośród finalistek z lat 2013-2016.

3. Jakie koszty muszę ponieść w związku ze swoim udziałem w konkursie?

Kandydatka i jej opiekun/asystent ponoszą koszty związane z przyjazdem na Warsztaty poprzedzające Galę Finałową, a także koszty powrotu. Ponadto kandydatka zobowiązana jest do przygotowania na własny koszt 2 kreacji – sukni wieczorowej i sukni narodowej, które to przywiezie ze sobą już na Warsztaty, a także 2 par pasujących  do nich eleganckich  butów (w tym jedna para w kolorze czarnym). Organizator ponosi koszty związane z ubezpieczeniem, zakwaterowaniem i wyżywieniem uczestniczki i opiekuna/asystenta oraz wszystkie inne koszty związane z organizacją Warsztatów Miss i Gali Finałowej.

4. Jeśli potrzebuję by przyjechał ze mną opiekun/asystent to co z jego kosztami  i ile osób mogę zabrać ze sobą?

Każda z finalistek ma prawo do zabrania ze sobą 1 opiekuna/asystenta, który będzie jej pomagał w codziennych czynnościach i aktywnościach na warsztatach, w szczególności przy utrzymaniu higieny osobistej, toalecie, przebieraniu się w stroje, transporcie w wyznaczone miejsce. Opiekun/asystent musi sam pokryć koszt swojego przyjazdu z finalistką na Warsztaty, a także koszt powrotu. Organizator zapewnia opiekunowi/asystentowi nocleg i wyżywienie przez cały okres trwania warsztatów.

5. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Do konkursu mogą się zgłaszać kobiety mające 18 lat i więcej. Dla nas piękno nie ma barier.

6. Co w przypadku, kiedy zgłosi się na przykład aż 5 kandydatek z jednego kraju?

Z kraju, w którym organizowane są krajowe Wybory Miss na Wózku mogą zostać zgłoszone maksymalnie 2 kandydatki. Zaś w przypadku Państw, które takich konkursów nie mają 1 organizacja pozarządowa może zgłosić 1 kandydatkę na zasadzie tzw. dzikiej karty. Jeżeli z danego kraju przez różne podmioty zostaną zgłoszone więcej niż 2 Kandydatki, lub z danego kraju, zgłosi się więcej niż 1 Kandydatka – Organizator zastrzega sobie prawo do wyłonienia  maksymalnie 2 Uczestniczek Konkursu o tej samej narodowości.

7. Aby wyjechać do Polski muszę uzyskać wizę. Czy organizator konkursu mi w tym pomoże?

Wszelkie formalności związane z wizą uczestniczki konkursu i jej opiekuna leżą po stronie kandydatki. Również to, by dowiedzieć się ile czasu zajmie wydanie takiej wizy w jej kraju i podjęcie odpowiednich kroków by zdążyć na czas z formalnościami. My jako fundacja możemy pomóc –wystawiając zaproszenie do przyjazdu do Polski na konkurs, jeśli jest taka potrzeba.

8. Jak mam się zgłosić do konkursu: krok po kroku (kto zgłasza moją kandydaturę, co wypełniam – linki do dokumentów).

Musisz spełniać kryteria formalne – wiek minimum 18 lat i poruszasz się na wózku inwalidzkim, zostaniesz formalnie zgłoszona do konkursu przez organizatora wyborów miss na wózku z kraju, z którego pochodzisz (jeśli brałaś udział w tym konkursie krajowym) lub jeżeli pochodzisz z kraju, w którym taki konkurs nie był organizowany, to w takiej sytuacji zgłosić Twoją kandydaturę do konkursu może fundacja lub NGO działająca w Kraju,  którego pochodzisz/aktualnie mieszkasz lub z jakiegokolwiek innego kraju,

Aby wziąć udział w wyborach, należy przesłać zgłoszenie na adres mailowy: contact@misswheelchairworld.org lub fundacja@jedyna-taka.pl. oraz adres Fundacji Jedyna Taka: 87-720 Ciechocinek ul. Słowackiego 15/2.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. skany odręcznie (!!) podpisanych dokumentów rekrutacyjnych (formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o prawdziwości danych osobowych, zgodę na publikację fotografii i zdjęć filmowych, akceptację regulaminu konkursu);
  2. ksero orzeczenia o niepełnosprawności;
  3. 2 zdjęcia wysyłane tylko w formie elektronicznej (twarzy oraz całej sylwetki na wózku; w formacie nie mniejszym niż 800 pikseli na dłuższym boku, które zostaną opublikowane na stronach organizatora wyborów i portalach społecznościowych). Zdjęcia nie mogą posiadać podpisów promujących inne działania społeczne lub zarobkowe;
  4. minimum dwuminutowe i maksimum pięciominutowe nagranie wideo w formacie avi lub mp4 lub mpg lub wmv (na płycie CD lub za pośrednictwem e-maila), na którym kandydatka odpowiada na pytania:
  • Dlaczego właśnie Ty powinnaś zostać pierwszą Miss Świata na Wózku?
  • Jakie działania podjęłabyś jako Miss Świata na Wózku, które Twoim zdaniem zmieniłyby wizerunek osób z niepełnosprawnością?
  • Czy Twoim zdaniem niepełnosprawność jest przeszkodą w realizowaniu się w życiu?

Imienne ankiety Kandydatek wraz płyta CD (e-mailem z nagraniem Twojego wystąpienia, należy przedłożyć Organizatorowi najpóźniej do dnia 20.08.2017. Formularz nie zawierający pełnych informacji o Kandydatce lub bez płyty CD/ lub bez potwierdzenia wysłania nam Twojego wystąpienia za pośrednictwem e-maila nie zostanie przyjęty.

9. Nie jestem zrzeszona w żadnej organizacji. Jak mogę znaleźć stowarzyszenie/organizację która zgłosi mnie do konkursu?

Według regulaminu aby zgłoszenie zostało przyjęte musisz zrobić to w porozumieniu z dowolną organizacją pozarządową (która działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami) w twoim kraju. Po Twojej stronie leży znalezienie takiej organizacji. Jeśli masz jednak problem w tej kwestii, możesz do nas napisać, a postaramy się pomóc w poszukiwaniach i porozumieniu z  NGO.

10. Co zyskuje organizacja zgłaszająca kandydatkę do konkursu Miss Wheelchair World?

Organizacja która zgłosi kandydatkę staje się partnerem konkursu. Jej logotyp zostanie umieszczony na stronach www.jedyna-taka.pl i www.misswheelchairworld.org oraz ich mediach społecznościowych oraz w klipie stworzonym podczas warsztatów oraz w katalogu MWW wydanym po finale. Ponadto organizacja otrzyma dwuosobowe zaproszenie na Galę Finałową.

11. Czy muszę wysłać film z prezentacją mojej kandydatury na CD, czy mogę to zrobić np. na e–mail?

Oczywiście możesz wysłać filmik za pośrednictwem e- maila lub wirtualnego dysku.

12. Co to jest identity number, o którym mowa w formularzu?

To numer z dowodu lub paszportu.

13. Jaki stopień niepełnosprawności muszę posiadać aby wystąpić w konkursie.

Aby wziąć udział w wyborach Miss Świata na Wózku należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wskazujące na konieczność poruszania się co dzień za pomocą wózka inwalidzkiego.

14. Po co organizujemy konkurs i jaki jest jego cel?

Celem projektu jest wsparcie kobiet w dążeniu do samodzielności i większej aktywności zawodowej i społecznej, a także łamanie barier psychologicznych i stereotypów z jakimi borykają się kobiety z niepełnosprawnością i osoby z niepełnosprawnością. Ponadto ma on również ułatwić wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych oraz doświadczeń w dziedzinie metod rehabilitacji. Fundacja Jedyna Taka poprzez swoje działania dąży do tego, aby osoby z niepełnosprawnością zostały zauważone przez pracodawców i były zapraszane do pokazów mody, sesji zdjęciowych czy kampanii reklamowych.

15. Co będziemy robić w Polsce podczas warsztatów?

Podczas Warsztatów Miss Świata na Wózku finalistki wezmą udział w sesjach zdjęciowych w stroju narodowym, w sesji do kalendarza i w sesji plenerowej oraz zajęciach choreograficznych. Ponadto finalistki czeka zwiedzanie Warszawy, a także udział w konferencji, podczas której zostaną poruszone tematy związane z sytuacją osób z niepełnosprawnością w krajach, z których pochodzą uczestniczki. Najważniejszym elementem Warsztatów będzie integracja. Warsztaty to czas ciężkiej pracy, ale i dobrej zabawy. Zadbamy o to, aby każda z finalistek dobrze czuła się w Polsce i zabrała ze sobą piękne wspomnienia.

16. Gdzie będziemy mieszkać i gdzie odbywały będą się aktywności podczas zgrupowania Miss Wheelchair World?

Kandydatki i ich opiekunowie mają zapewniony nocleg w hotelu Raddison Blu Sobieski https://www.radissonblu.com/

17. Czy jeśli poruszam się tylko i wyłącznie na wózku elektrycznym to też mogę wziąć udział w konkursie?

Oczywiście, że tak. W 2015 roku podczas wyborów Miss Polski na Wózku wśród finalistek były dziewczyny, które nie poruszają się na co dzień samodzielnie.

18. Czy jeśli wygram to będę musiała jeździć po całym świecie jeśli zostanę zaproszona na jakieś wydarzenie? Jeśli tak to kto pokrywa koszty takich podróży, noclegu, wyżywienia itp.? Jak to będzie wyglądało również w przypadku mojego opiekuna?

Jeśli będzie taka potrzeba i wydarzenie będzie takiej rangi, że organizator będzie uczestniczył w tym wydarzeniu to tak. Koszt pokryje organizator lub partner wydarzenia, a jeśli będziesz potrzebować asystenta zapewnimy również pobyt dla niego.

19. Czy jeśli nie znam zbyt dobrze języka angielskiego to również mogę wziąć udział w konkursie?

Tak, zapewniamy tłumacza języka angielskiego. Wydarzenie będzie dwujęzyczne polsko -angielskie, jednak ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia będziemy starali się z każdej z możliwych form porozumieć się z Wami. Stąd też zgłaszacie się przez organizacje NGO z waszego kraju, ponieważ chcemy wymieniać się doświadczeniami na skalę międzynarodową, a do tego potrzebna jest sprawna komunikacja którą zamierzamy zapewnić.

20. Jeśli uda mi się dostać do finału to będę mogła przyjechać  do Polski wcześniej niż 29. września w sytuacji gdy tego dnia nie będzie samolotu? Zostanie mi wtedy zapewniony nocleg? (Taka sama sytuacja również z wylotem).

Organizator pokrywa koszty w dniach 29.09-8.10 w zakresie noclegu i wyżwienia, transportu z i na lotnisko. W wyjątkowych okolicznościach (mówimy o braku lotu w wskazanych dniach) może być rozpatrywana indywidualnie możliwość wylotu w dniach poprzedzających wskazane daty. W przypadku kiedy zaistnieje taka sytuacja, należy bezzwłocznie poinformować organizatora konkursu o tym fakcie.

21. Czy odbierze mnie ktoś z lotniska? (To samo z dostarczeniem na lotnisko w trakcie wylotu).

Oczywiście, że tak. Zapewniamy transport podczas całego Waszego pobytu w Polsce, od momentu w którym wasze kółko stanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nasza kadra i wolontariusze zapewnią Wam pomoc asystencką przez cały czas pobytu na Miss Wheelchair World.

Podobne wpisy